O projektu

Něco z historie

V devadesátých letech minulého století, jsme se v naší farnosti rozhodli, že v kostele připravíme pásmo "Koledy u jesliček". Zpěváky a zpěvačky z řad dětí a mládeže jsme měli, ale neměli jsme muzikanty. Do vánoc zbývaly asi dva měsíce, tak jsem se rozhodl využít výpočetní techniku a klávesy s MIDI připojením. Notové zápisy koled jsem přepsal do elektronické podoby, k jednotlivým notovým partům jsem přiřadil hudební nástroje. Tóny některých nástrojů generoval počítač prostřednictvím zesilovače a reprosoustavy a základní melodii hrály klávesy prostřednictvím MIDI výstupu zvukové karty počítače. Toto řešení se vcelku osvědčilo a využívali jsme jej ve farnosti i v obci několik roků.

Záměr projektu

V některých farnostech se hudební doprovod liturgického zpěvu využívá pouze při nedělních bohoslužbách, o svátcích a slavnostech. Ve všední dny, pokud lidé zpívají, tak bez hudebního doprovodu, žalmy se recitují, což je vzhledem k rozsáhlému dílu P. Josefa Olejníka, opravdu škoda. Již před více roky jsem uvažoval o digitalizaci Varhanního doprovodu ke kancionálu a o využití technických prostředků k hudebnímu doprovodu zpěvu. V lednu 2020 při nedělní bohoslužbě, kdy jsme zpívali bez varhanního doprovodu, mi přišlo na mysl, že by bylo dobré nejen o tomto záměru přemýšlet, ale opravdu jej realizovat. Tato myšlenka se mi pořád opakovala, tak jsem se rozhodl, že se pokusím o realizaci tohoto záměru.

Technické provedení projektu

K digitalizaci jsem použil Kancionál varhanní doprovod z roku 1994 a pustil jsem se do skenování a přepisu notového zápisu do elektronické podoby. Mým cílem bylo vytvořit editovatelný notový zápis v elektronické podobě, který by byl použitelný k doprovodu zpěvu, s využitím technického zařízení jako je mobilní telefon, tablet, počítač, či hardwarový přehrávač s odpovídající reprosoustavou pro pokrytí požadovaného prostoru.

Jelikož Kancionál varhanní doprovod obsahuje notové zápisy, které vznikaly ve velkém časovém rozpětí a jsou od různých autorů, byl přepis do digitální podoby u některých skladeb poměrně komplikovaný. Bylo třeba opravit chyby v zápisu, u některých skladeb bylo nutné doplnit např. taktové čáry, apod. Nyní mám zpracovaných 377 notových zápisů, které jsem konvertoval do několika nejpoužívanějších hudebních formátů a do formátu PDF. Digitální zápisy jsem několikrát kontroloval, ale i tak je možné, že mohou obsahovat chyby, za které se velice omlouvám a prosím o zpětnou vazbu, abych je mohl opravit. Odkaz ke stažení.

Tímto projektem nechci nahradit klasický varhanní doprovod, což ovšem ani není možné, ale byl bych rád, kdyby současné technické prostředky mohly být nápomocné při hudebním doprovodu při bohoslužbách, když není k dispozici klasický varhanní doprovod, při nácviku jednotlivých skladeb, ale i při pobožnostech v domácím prostředí, v sociálních zařízeních, apod., protože: "Kdo zpívá, dvakrát se modlí." (Sv. Augustin).

V současné době mám zpracované jednotlivé skladby bez předehry a dohry, ale vzhledem k současné situaci, jsem se rozhodl ke zveřejnění Varhanního doprovodu již nyní, aby mohl být prospěšný lidem při pobožnostech např. v domácím prostředí, sociálních zařízeních, apod.

K reprodukci i editaci hudebních souborů lze využít placený i volně šiřitelný software jako jsou notační programy a midi přehrávače. Pomocí těchto softwarových nástrojů je možné měnit hudební nástroje pro jednotlivé party, měnit tempo, transponovat skladbu a využít spoustu další možností, kterou ten který software umožňuje. Po úpravě je též možné skladby exportovat do formátu MP3. Odkazy na několik aplikací ke stažení.

Plánovaný vývoj projektu

Plánuji vytvoření aplikace, ve které by bylo možné sestavit pořadí jednotlivých reprodukovaných částí písně, včetně počtu slok, s možností volby předehry a dohry. Součástí aplikace by měla být jednoduchá volba tempa v reálném čase, možnost transponování a další funkce vyplývající z účelu využití aplikace.

Rád bych digitalizoval responsoriální žalmy, litanie a další skladby s nejednotnou délkou jednotlivých částí (slok) tak, aby byly použitelné při doprovodu zpěvu.

Mám v úmyslu vytvářet nové zvukové knihovny varhan i jiných hudebních nástrojů, pro rozšíření možností výběru z nabídky nástrojů.

Také zvažuji vývoj hardwarového zařízení pro praktické použití např. při bohoslužbách.

zbynek.rumler@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky